Na początku warto przypomnieć, że skrót IKE to nic innego jak Indywidualne Konto Emerytalne, powołane do życia przez ustawę z pierwszego września 2004 roku. Ustawodawca zwolnił zysk ze środków zgromadzonych na takim koncie z podatku dochodowego (tak zwany podatek Belki). Dlatego też, nie musimy się dzielić naszymi pieniędzmi z fiskusem. Ulga ta, jest największą korzyścią z posiadania Indywidualnego Konta Emerytalnego.
Warto również wspomnieć, że każdy z nas może posiadać tylko jedno takie konto. Dodatkowymi ograniczeniami, jest górny limit określający maksymalną kwotę składek, jakie w ciągu roku możemy odprowadzić na emeryturę. Na dzień dzisiejszy, wysokość tej kwoty to 3500 złotych. Jest to trudny i ciężko przyswajalny temat dla większości.
Dlatego bardzo dobrze jest skorzystać z porady dotyczącej IKE.
Warto również wiedzieć, że istnieją tylko cztery grupy instytucji finansowych które mogą prowadzić tego typu konta. A zaliczamy do nich:
banki z oferowanymi na ten cel lokatami i kontami,
fundusze w formie inwestycji w jednostki wybranych funduszy inwestycyjnych,
ubezpieczyciele w formie polisy na życie z funduszem kapitałowym,
przedsiębiorstwa maklerskie w formie rachunków papierów wartościowych.
Warto zatem udać się po radę do kogoś kompetentnego, aby ten temat w pełni i dobrze sobie przyswoić. Bo wiedza, że zebrane pieniądze pracują przez lata by w następstwie tego właściciel konta mógł powiększyć sobie swoją emeryturę o co najmniej kilkaset złotych, to za mało. Dlatego warto pomyśleć już dziś o inwestowaniu w swoją przyszłość i nie czekać dłużej. A jeżeli mamy nadal wątpliwości to zapraszam na http://nuclearts.pl, gdzie szerzej opisana jest tematyka inwestowania na emeryturę IKE.