Co to takiego ta niezależność finansowa?

0
17
Rate this post

Większość osób jest skazana na to by pracować 40 godzin w tygodniu przez cały miesiąc po to by na koniec dostać pensję. Wypłata starcza do pierwszego więc dalej musimy pracować 40 godziny tygodniowo i tak w kółko. Smutna wizja, ale jest ona rzeczywistością większości Polaków.

Wielu autorów (jak np Robert Kiyosaki) w swoich książkach przedstawia koncepcję wolności finansowej. Polega ona na tym, że bez względu na to czy pracujemy 40 godziny tygodniowo, 20 czy wcale nie pracujemy – na nasze konto co miesiąc wpływa tyle pieniędzy, że jesteśmy w stanie pokryć nasze comiesięczne koszty.

Taki stan możemy osiągnąć tylko i wyłącznie wykonując pracę, która generuje stały comiesięczny dochód (tak zwany dochód pasywny).
Jak osiągnąć wolność finansową?
Aby ten pomysł wytłumaczyć i pokazać sposoby na jego wprowadzenie w życie Kiyosaki opracował prostą grę planszową o nazwie: Cashflow 101, której celem jest nauczenie graczy koncepcji oszczędzania i generowania pieniędzy, w taki sposób aby to prowadziło do niezależności finansowej (rentierstwa).

Sposobów na realizację naszej finansowej niezależności jest wiele:

możemy inwestować w nieruchomości (wynajmując je uzyskujemy dochód pasywny)
możemy otworzyć biznes
możemy inwestować na giełdzie
możemy pomnażać nasz kapitał na inne sposoby

Wszystkie te możliwości, które są dostępne w grze działają także i w życiu. Nie jest to oczywiście tak proste jak rzucanie kostką, ale sama gra pozwala na sucho przetestować różne strategie i metody zarządzania pieniędzmi. Zamiast słuchać wykładów, czy czytać książek można po prostu zagrać i samemu sprawdzić się w roli inwestora czy biznesmana.
Gra Cashflow

Jak wygląda rozgrywka? Na starcie każdy gracz otrzymuje z przydziału zawód, status rodzinny, wysokość przychodów i zobowiązania finansowe (kredyty, długi). Pierwszym etapem jest wyścig szczurów, którego celem jest zbudowanie takiego dochodu pasywnego który pokryje wszystkie wydatki (czyli do momentu osiągnięcia wolności finansowej). Gracz porusza się po planszy pionkiem, który kręcąc się w kółko po zamkniętym kręgu bieżących wydatków, symbolizuje dążenie do spełnienia materialnych potrzeb. Pionek może zatrzymać się na jednym z trzech rodzajów pól: okazja, losowe wydatki lub rynek.

Dopiero jednak po zrealizowaniu etapu pierwszego gracz przechodzi do fazy szybkiego toru, której założeniem jest realizacja zaplanowanego przed rozpoczęciem gry marzenia bądź zwiększenie miesięcznego cashflow o 50 tys. dolarów, poprzez umiejętne inwestowanie i pomnażanie pieniędzy.

W grze spotykają Cię te same rzeczy co w życiu:

otrzymujesz comiesięczną wypłatę
wchodzisz w związek małżeński i masz dzieci
urząd skarbowy wzywa Cię na kontrolę
prowadzisz zestawienie finansowe i zestawienie bilansowe
możesz wykazać szlachetność, dając na dobroczynność
i jeśli grasz i inwestujesz rozsądnie – kończysz grę osiągając rentierstwo i realizujesz największe marzenie swojego życia (czego w prawdziwym świecie większość ludzi nie osiągnie, bo nie potrafią zaprząc pieniędzy do pracy).

Gdzie można zagrać?

Samą grę można kupić w sklepie, ale niestety jest ona bardzo droga. W zamyśle Roberta Kiyosaki nie jest do gra rozrywkowa ale edukacyjna, a edukacja finansowa kosztuje. Na szczęście w całej Polsce są Kluby Cashflow, w których można zagrać za darmo. Taki Klub Cashflow ma jeszcze jedną zaletę – mianowicie nie musimy się martwić o chętnych do gry ponieważ klub z łatwością jest w stanie zorganizować grupę 6 osób (a tyle potrzeba do jednej rozgrywki).
Dlaczego warto zagrać w Cashflow?

Dzięki grze:

Dowiesz się co wiedzą bogaci i czego nie wiedzą biedni i klasa średnia o pieniądzach
Poznasz strategie inwestycyjne ludzi bogatych
Zrozumiesz jak to jest gdy to pieniądze pracują na Ciebie a nie ty na pieniądze
Dowiesz się dlaczego bogaci stają się jeszcze bogatsi, biedni jeszcze biedniejsi, a klasa średnia jeszcze bardziej średnia 🙂
Zawrzesz cenne znajomości z ludźmi którzy myślą tak jak ty

Przepis na wolność finansową nie jest prosty ani lekki, ale szukając można znaleźć i wiedzę i ludzi którzy nam pomogą osiągnąć nasze cele. Gra Cashflow umiejętnie łączy w sobie elementy rozrywki i edukacji finansowej. Można ją polecić wszystkim niezaleznie od wieku.