Własne cztery kąty – wynajem czy kredyt?

0
18
Rate this post

Własne cztery kąty – wynajem czy kredyt?

Po osiągnięciu pewnego wieku każdy z nas decyduje się na usamodzielnienie się i opuszczenie rodzinnego gniazdka. Co zrobić kiedy nie stać nas na zakup mieszkania za własne pieniądze? Czy lepszym rozwiązaniem jest wynajem czy zakup na kredyt?
Najpopularniejszym rozwiązaniem ciągle jest wynajem. Wiąże się to jednak z wieloma minusami. Koszty wynajmu w większych miastach są ogromne – szczególnie w atrakcyjnych miejscach, często zdarza się, że przekraczają te, które ponieślibyśmy w przypadku spłacania rady za kredyt na własne mieszkanie.
Najczęściej okazuje się , że własne mieszkanie kosztuje nas więcej niż wynajem. Szczególnie w przypadku kiedy dopiero zaczęliśmy pracę, a nasza zdolność kredytowa jest niska. Sytuacji nie poprawia też to, że młodzi dopiero usamodzielniający się ludzie rzadko posiadają oszczędności, które można wziąć pod uwagę w przypadku zaciągania kredytu mieszkaniowego lub hipotecznego.
Pamiętajmy, że rata nie jest jedyną opłatą, która nas obciąża. Doliczyć musimy także wszelkie opłaty administracyjne. Zakup mieszkania na kredyt po latach nie zostawia nas z niczym, tak jak w przypadku wynajmu. Po spłaceniu kredytu stajemy się właścicielami naszego M. Często właśnie z tego powodu warto wziąć kredyt i po latach nie stawać przed koniecznością ponownego wyboru – kredyt czy ponowny wynajem.