Skup nieruchomości z problemami

0
16
Rate this post

Skup nieruchomości z problemami
Ostatnie lata rozpieszczały kredytobiorców. Bardzo niskie stopy procentowe podbijały popyt na kredyty hipoteczne. Dla tych, którzy już byli posiadaczami kredytów, spadek stóp procentowych bezpośrednio wpływał na jakość codziennego życia. W jaki sposób? Najprościej rzecz ujmując, kwota, której nie pobrał bank w ramach odsetek zostawała w portfelu.
Niestety ostatnie miesiące diametralnie zmieniły kredytową rzeczywistość. Rada Polityki Pieniężnej stopniowo podwyższa stopy o kolejne punkty procentowe.
Raty kredytów ze zmiennym oprocentowaniem rosną. Kredytobiorcy szturmem ruszają do oddziałów wydać dyspozycje zamiany oprocentowania na stałe. Czy okaże się to opłacalne? Ekonomiści nie mają jednoznacznej odpowiedzi. Stałe oprocentowanie zostanie udzielone na pięć lat. Szacuje się, że zarówno inflacja, jak i stopy procentowe, zaczną maleć w krótszym okresie. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być tzw. wakacje od kredytu. Na czym polegają? Bank niejako zawiesza nam konieczność spłat na kilka kolejnych miesięcy. W tym czasie możemy podreperować nasz budżet albo liczyć na to, że sytuacja na rynku nieruchomości się zmieni. W wielu przypadkach żadne rozwiązanie wydaje się nie mieć zastosowania. „Z pustego, to i Salomon nie naleje” najlepiej obrazuje problem. Niewypłacalni dłużnicy, którym grozi zajęcie komornicze, decydują się na skorzystanie z ofert firm oferujących skup nieruchomości z problemami. Kredytobiorca w potrzebie może dzięki temu spłacić w całości zaległa kwotę, zostaje jednak bez mieszkania.