Spośród wszystkich form oszczędzania i inwestowania pieniędzy już od wielu lat najbezpieczniejsze pozostaje powierzanie pieniędzy bankom. Co prawda lokaty nie są tak bezpieczne jak obligacje skarbu, jednak różnica jest nic nie znacząca dla zwykłego Kowalskiego. Warto jednak poznać wszystkie produkty oferowane przez współczesne instytucje finansowe a pozwalające nam na bezpieczne lokowanie naszych pieniędzy. Poniżej opisane zostały te najbardziej popularne i najchętniej wykorzystywane przez Polaków. Chodzi oczywiście o ROR-y, konta oszczędnościowe i lokaty bankowe.
Lokaty bankowe
Najpopularniejszym i ciągle udoskonalanym produktem bankowym pozwalającym na długoterminowe oszczędzanie są oczywiście lokaty bankowe. Ich rodzajów jest co najmniej kilkanaście więc dla każdego znajdzie się jakieś najkorzystniejsze rozwiązanie. Lokaty dostępne są w różnych okresach – począwszy od jednego dnia do wielu lat oraz w różnych wariantach odsetkowych. Mogą być one wypłacane z góry, na koniec trwania lokaty czy też każdego dnia. Lokaty są też najwyżej oprocentowanym produktem bankowym. Możemy liczyć na 5-6% w skali roku w większości banków a te mniejsze często oferują atrakcyjniejsze oprocentowanie lokat. Jeśli interesują nas jeszcze wyższe zyski to możemy skorzystać z oferty banków spółdzielczych lub Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo Kredytowych.
Konta oszczędnościowe
W ostatnim czasie banki bardzo mocno promują konkurencyjny dla lokaty jednodniowej produkt. Chodzi o konta oszczędnościowe. Są one przeważnie proponowane osobom trzymającym oszczędności na rachunkach oszczędnościowo rozliczeniowych lub na słabo oprocentowanych lokatach. Dzięki swojej konstrukcji łączą one dość wysokie oprocentowanie z łatwością wpłacania i wypłacania pieniędzy bez utraty odsetek. Są one naliczane od średniego salda na naszym rachunku – czasem nawet codziennie – dzięki czemu nie musimy się martwić o zerwanie lokaty.
Rachunki bieżące
Chyba najgorszym, ale w dalszym ciągu często spotykanym sposobem oszczędzania pieniędzy są rachunki bieżące, popularnie zwane ROR-ami. Pomimo tego, że pełna nazwa takiego produktu brzmi: rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy to tak naprawdę jego funkcja oszczędnościowa jest minimalizowana kosztem funkcji rozliczeniowej. Przeważnie rachunki tego typu nie są w ogóle oprocentowane lub ich oprocentowanie wynosi na przykład jedną setna procenta. Mimo że zyski są o zerowe w porównaniu z tymi które oferuje lokata to wiele osób – prawdopodobnie z przyzwyczajenia – w dalszym ciągu korzysta z tego rozwiązania.