Samouczek: Jak działa nowy interfejs Excela 2007

Ten samouczek jest po to aby ci pomóc odkryć jak funkcjonuje nowe menu w Excelu 2007. W poprzednim artykule uczyliśmy się o różnicach między starym a nowym Excelem. Teraz zbadamy jeszcze bardziej jak działa Excel 2007.

Menu i przycisk Office w Excelu 2007Prędzej czy później przyjdzie czas że każdy użytkownik Excela 2003 będzie musiał przejść na Excel 2007. Dlaczego tak twierdzę? Ponieważ świat idzie naprzód. Przedsiębiorstwa kupują licencje na nowsze wersje Excela po to aby się rozwijać. Tak więc jeśli świat idzie naprzód, to my też musimy inaczej zostaniemy w tyle.

Nowy interfejs w Excelu 2007 daje jeszcze większą potęgę użytkownikom niż poprzednie wersje. Wygląd jest bardzo przejerzysty i logicznie poukładany. Kiedy tylko choć troszę zaznajomisz się z nowym interfejsem to pokochasz go.

Ten artykuł jest od tego aby ci przedstawić co nowego posiada interfejs Excela 2007 – jak teraz poukładane jest menu, jakie nowe możliwości są dostępne dla ciebie oraz jakie nowe grafiki zostały wprowadzone. Tak więc zaczynamy!

Przycisk pakietu Office

Zastępuje w pewnym sensie przycisk “Plik”. To główne menu Excela 2007. Wszelkie pliki które były ostatnio otwarte zostaną wyświetlone po kliknięciu na przycisk Office po prawej stronie. No lewo znajdziesz kilka podstawowych poleceńi i obszerne menu. No dole tego okienka Office siedzi przycisk “Opcje programu Excel”. Tam znajdziesz menu do zmiany obliczeń, niektóre polecenia wyświetlania i wszystkie inne opcjepodobne do tych co były w poprzednich wersjach programu Excel.

Pasek narzędzi Szybki ego dostępu (po angielsku Quick Access Toolbar, w skrócie QAT)

To menu znajduję się u góry na prawo od przycisku Office. To menu podwala ci za pomocą jednego kliknięcia dostać się do każdej opcji, formuły, funkcji lub macra w Excelu 2007. Sam decydujesz jakie przyciski-skróty tam mają się znaleść. Masz możliwość przechowywania do 1000 poleceń/skrótów w Twoim pasku szybkiego dostępu. Wszystko co musisz zrobić aby skonfigurować ten pasek, to kliknąć na małą strzałkę po prawej stronie i wybierz „Więcej poleceń”.

Suwak w Excelu

Suwak pozostaje prawie niezmienione od poprzednich wersjach programu Excel. Coś co jest nowe i przydatne to podwójne strzałki na samym dole, tuż poniżej suwaka. Pozwalają ci one na szybkie przewijanie między stronami w Excelu 2007. Dosłownie pomiędzy tymi dwiema strzałeczkami znajdziesz znak “Kropki” co pozwoli ci na znalezienie opcji szukania i szybkiego przeglądania.

Pasek widoku i odczytu

Świetnym dodatkiem jest pasek Widoku i odczytu na dole ekranu w prawym rogu. Ten pasek daje ci wybór aby wyświetlić ekran normalnie (jedną stronę na raz nazywany również jako widok drukowania), odczyt pełnoekranowy (czyli dwie strony na raz), podgląd dla stron internetowych oraz widok konspektu i widok roboczy.

Wstążka w Excelu/Górne menu

Początkowo nowe górne menu może zniechęcać wielu użytkowników którzy korzystali wcześniej z Excela 2003. Ale szczerze mówiąc prawie każdy z kim rozmawiałem na ten temat to uważał że nowe menu jest bardziej intuicyjne i łatwiejszy niż stare menu Excela 2003. To tylko kwestia przyzwyczajenie które mija po paru tygodniach. Górne menu, które ma wygląd “wstążek” zawiera karty i to w tych kartach znajdziesz przyciski i polecenia w Excelu. Karty są organizowane w taki oto sposób:

Karta – każda karta zawiera różne grupy przycisków. Jedna karta może zawierać pcje wstawiania czegoś do Excela (np. obrazku, tabeli) druga karta może być od ustawień widoku, itp.

Interfejs i wstążki w Excelu 2007
Grupa – w każdej grupie znajduje się zbiór małych lub dużych przycisków. Grupa “Czcionka” zawiera opcje edycji tylko czcionki. Grupa “Nagłówek i stopka” zawiera przyciski od edycji stopki i nagłówka, itp.

Przyciski – To one jak już możesz się domyśleć pozwalają ci edytować Excela.

Przycisk “Więcej opcji” – To może być ciężko do wykrycia przycisk. Pozwala on rozwinąć grupę i pokazać więcej opcji. Znajdziesz go w dolnym prawym rogu w większości grup.

Tak więc jak widzimy trochę nowości zostało wprowadzonych do interfejsu Excela 2007. Pamiętaj że wszytko zależy od przyzwyczajeń. Kiedy już poznasz nowy wygląd Excela, to edycja arkuszy kalkulacyjnych będzie jak bułka z masłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *