Excel Online: Jak wygląda darmowy Excel w chmurze

excel-logoCzasami dostaję pytania od ludzi, którzy się zastanawiają czy istnieje jakaś darmowa wersja Excela lub wersja próbna. Kiedyś istniała próbna wersja Microsoft Office którą można było ściągnąć, ale z tego co wiem aktualnie już takiej wersji nie ma. Jedyne co można wypróbować za darmo to na 30 dni Office 365 (który jest mniej więcej tym samym co zwykły Office tylko że w chmurze).

Ale istnieje też coś takiego jak darmowy Excel Online, i to o tym Excelu zamierzałem napisać.

Jeżeli chcesz mieć dostęp do Excela online, to musisz sobie założyć konto pocztowe na Outlook.com. Kiedy już to zrobisz, to otrzymasz dostęp do kilku bajerów takich jak OneDrive, Kalendarz, Poczta, no i oczywiście Office Online.

Ale żeby nie było za wesoło, to jest pewien haczyk. Owszem, Microsoft daje nam za darmo dostęp do Office, ale jest to taka bardzo okrojona wersja.

Excel online

Ten Excel Online o którym mówię daje nam dostęp do kilku podstawowych funkcji, formuł i opcji. Niektórym to może nie wystarczyć, ale na podstawowe potrzeby (takie jak tworzenie prostych statystyk, księgowości, itp.) może być w porządku. Jak dla mnie, Excel Online ma za mało funkcji aby mi pasował, dlatego też bardzo rzadko z niego korzystam (w sumie to tylko wtedy kiedy muszę).

Z drugiej strony nie można się dziwić że ten Excel Online jest tak bardzo okrojony. Nie można dać za dużo funkcji/opcji do takiego narzędzia, bo inaczej całość by pracowała bardzo wolno. Chodzi o to że taki Excel Online działa w przeglądarce (a nie jest osobnym programem) a przeglądarki nie są przystosowane do uruchamiania takich ciężkich narzędzi.

Oczywiście największą zaletą Excel Online jest to że ten Excel jest… online, czyli w chmurze. Dzięki temu możemy na jednym komputerze stworzyć i zapisać swoje statystyki, a później na innym komputerze te same pliki otworzyć, edytować…

Oprócz Excela, mamy również dostęp do Worda Online i PowerPointa Online. Całość na pewno ma być pakietem który ma konkurować z Gmail’em i Google Drive.

Tak więc podsumowując: Excel Online jest ciekawym narzędziem które warto wypróbować, ale dla zaawansowanych zadań może stanowczo nie wystarczyć.

2 myśli nt. „Excel Online: Jak wygląda darmowy Excel w chmurze

  1. Formuły akurat są wszystkie 🙂 Ale fakt, jest nieco okrojony. Dla użytkowników linuksów jednak (także chromebooków) – jest to raj na ziemi 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *