Jak działa formatowanie warunkowe w Excelu

Formatowanie w ExceluExcel jest bardzo popularnym i potężnym narzędziem. Zawiera strasznie dużo funkcji i chyba mało ludzi na świecie zna na pamięć wszystkie formuły i narzędzia które ten program oferuje. W tym artykule chciałbym omówić jedno bardzo przydatne narzędzie w Excelu. Mianowicie mowa o formatowaniu warunkowym.

Już starsze wersje Excela posiadały formatowanie warunkowe, ale te najnowsze odsłony tego programu oferują bardzo fajne dodatki które jeszcze bardziej urozmaicają to narzędzie.

Jak to narzędzie włączyć w Excelu

Aby włączyć formatowanie warunkowe, to musisz najpierw zaznaczyć kolumnę lub wiersz w swoim arkuszu danych do którego chciałbyś wstawić formatowanie warunkowe.

Następnie musisz pójść do zakładki Narzędzia Główne, a następnie po prawej stronie kliknąć ikonę o nazwie… Formatowanie Warunkowe.

Gdy ją klikniesz, Excel pokaże Ci mnóstwo opcji które możesz użyć. Teraz będę każdą z tych opcji omawiać.

Pierwsza opcja „Reguły wyróżniania komórek” pozwoli Ci wskazać jeden argument. Każda komórka w Twojej kolumnie / wierszu która będzie spełniała ten argument otrzyma wybrane formatowanie warunkowe.

Takim formatowaniem może być np. zmiana koloru tła, czcionki czy też obramowania.

Excel formatowanie warunkowe

Następną opcją w formatowaniu warunkowym w Excelu jest „Reguły pierwszych/ostatnich„. To narzędzie pozwoli nam wyróżnić w naszej kolumnie / wierszu takie rzeczy jak: pierwsze 10 elementów, ostatnie 10 elementów, pierwsze 10% elementów lub ostatnie 10% elementów w naszym arkuszu.

Formatowanie warunkowe w Excel 2013

Paski i kolory w formatowaniu warunkowym

Teraz przyszedł czas na trzecią, czwartą i piąta pozycję. Są nimi : „Paski danych”, „Skale kolorów” oraz „Zestaw ikon”.

Każda z tych opcji oferuje inne formatowanie. Możliwości według których możemy sformatować nasze komórki jest multum.

Formatowanie warunkowe

Jedne narzędzie wstawia paski kolorowe (różnego koloru). Inna opcja koloruje tło komórek wg. tego schematu który wskażesz.

Bardzo ciekawą opcją jest „Zestaw ikon”. To pozwala Ci na wstawianie ikon do Twojej kolumny czy wiersza. To mogą być kropki, strzałki, flagi, gwiazdki, mini-wykresy oraz mnóstwo innych.

Własne reguły formatowania

Ostatnie trzy pozycje w formatowaniu warunkowym pozwolą Ci stworzyć własne reguły.

Te narzędzia które omawialiśmy wcześniej wykorzystują już wbudowane reguły (czyli reguły które ustalili twórcy Excela). W tych poprzednich narzędziach mogliśmy wybrać tylko kolor czy wygląd ikony, ale nie mogliśmy dokładnie powiedzieć Excelow jaką wartość ma brać za „niską” a którą za „wysoką”. Nie mogliśmy też powiedzieć jaka dokładnie wartość ma mieć za ikonę czy kolor. Excel się tego wszystkie jakby „sam domyślał”.

Wlasne reguly w Excelu

Te trzy ostatnie narzędzia pozwalają określić dokładne reguły wg. których Excel ma podążać. Możemy na przykład powiedzieć „Wszystkie komórki co zawierają wartość niższą jak 10 mają być pokolorowane na czerwono, a komórki z wartością 11, 12, 13, 14 i 15 mają mieć niebieskie obramowanie”. Tak więc mamy w ten sposób większa władzę nad tym co Excel ma zrobić.

Podsumowanie

Formatowanie warunkowe to temat bardzo głęboki. Mógłbym nagrać o nim 45 minutowe wideo jeżeli miałbym pokazać każdą opcję i funkcję jakie to narzędzie oferuje.

Jeżeli chciałbyś szybko nauczyć się podstaw formatowania warunkowego, to najlepiej będzie jeśli włączysz Excela i poeksperymentujesz z nim. Spróbuj wstawić jakieś formatowanie do swojego arkusza. Zobaczysz że sporo narzędzi które tu omówiliśmy są intuicyjne i łatwe w użyciu. Inne są trochę mniej intuicyjne i mogą wymagać trochę nauki (np. tworzenie niektórych własnych reguł).

Pamiętaj aby napisać na dole komentarz. Napisz co myślisz o tym artykule.

6 myśli nt. „Jak działa formatowanie warunkowe w Excelu

 1. Bardzo fajny tip. Odkąd założyłem firmę zacząłem wykorzystywać funkcje Excela o których wcześniej nie miałem pojęcia (i nie mówie tu o funkcjach czy VBA). Wykupiłem pakiet Office 365 i teraz Excel to narzedzie pracy a nie zabawka do tabelek:) VBA dalej oczywiście leży w kręgu moich zainteresowań, tym bardziej ze niedługo będzie mi potrzebne jedno macro do usprawnienia pracy Dzięki za wpis

 2. Witam. Ciekawy artykuł. Chciałbym zapytać czy wiadomo może coś o drukowaniu związanym z formatowaniem warunkowym.
  Mam taką sytuację: posiadam plik Excelowski, w którym używam formatowania warunkowego do wskazania pustych komórek, które mają być wypełnione. Jednak nie chciałbym, żeby formatowanie to było widoczne na wydruku (w przypadku wymuszonego pozostawienia pustej komórki). Dodatkowo w pliku znajdują się dwa obrazki w kolorze, które takie muszą pozostać.
  Używałem „Trybu czarno-białego” z opcji drukowania, ale nie do końca o to chodzi.
  Pozdrawiam

  • Co masz dokładnie na myśli? Minimum może być tylko jedno. Można w Excelu zrobić tak aby wszystkie komórki które mają wartość mniejszą jak X były na pewien sposób pokolorowane. Taki efekt można uzyskać z własnymi regułami w formatowaniu warunkowym. Czy o to Ci chodzi?

 3. Formatowanie warunkowe umozliwia szybkie wyroznienie waznych informacji w arkuszu kalkulacyjnym. Jednak niekiedy wbudowane reguly formatowania nie sa wystarczajace. Dodanie wlasnej formuly do reguly formatowania warunkowego zapewnia dodatkowa funkcjonalnosc, ktora nie jest dostepna dla wbudowanych regul.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *