Excel 2010: Jak rozwiązać błędy i problemy przy uruchamianiu programu

Problem z Excelem gdy się włącza programCzy miałeś kiedyś taką sytuację że Excel 2010 pokazywał błąd i się wyłączał? Szczególnie gdy uruchamiałeś program? Poniżej znajdziesz 3 proste kroki które pomogą ci rozwiązać 90 % problemów które Excel sprawia. Są one łatwe do wykonania nawet przez osoby początkujące.

1. Dokonaj „diagnostyki pakietu Office” w Excelu 2010.

W Excelu 2003, gdy występował jakiś problem to szło się do narzędzi i się „przywracało ustawienia domyślne”. W Excelu 2007 oraz Excelu 2010 ta opcja została zastąpiona „Diagnostyką pakietu Microsoft Office„. Jest to w gruncie rzeczy to samo, ale i jedno i drugie pomagało rozwiązać problemy z Excelem.

Aby dokonać „diagnostyki” musisz:

  • Kliknij na przycisk „Office” w lewym górnym rogu
  • Kliknij „Opcje programu Excel” w dolnym panelu
  • Teraz wybierz „Zasoby” na samym dole po lewej stronie
  • Tam znajdź drugą opcję gdzie pisze „Uruchamianie Diagnostyki pakietu Microsoft Office” i kliknij „Diagnozuj”
  • Teraz naciśnij „Kontynuuj” i następnie „Uruchom diagnostykę”
  • Ostatnim krokiem jest poczekać aż diagnostyka dobiegnie końca. To może potrwać od 5 do 10 minut.

I oto jak wykonać diagnostykę w Excelu 2010 oraz Excelu 2007! Tą opcję możesz zawsze uruchomić gdy również masz inne problemy z Excelem, jak np. makro nie działa, Excel wyłącza się bez powodu, jakieś dodatki do Excela nie działają, i inne.

2. Przeinstaluj Excela i cały pakiet Office.

Jest to rozwiązanie które moim zdaniem naprawia 99,9% problemów z pakietem Office. Przydarzyła mi się jedna lub dwie sytuacje gdzie reinstalacja całego programu nie pomogła, ale przeinstalowanie całego pakietu prawie zawsze pomagała.

Jak dokonać reinstalacji pakietu Office? Po prostu wejdź do panelu sterowania, potem kliknij na „Dodaj lub usuń programy”. Następnie znajdź na liście „Microsoft Office” i kliknij „Usuń”.

Po odinstalowaniu programu musisz ponownie zainstalować cały pakiet Office. A jak to zrobić, to już zależy od twojej sytuacji. Jeśli chcesz używać Excela prywatnie w domu to  wsadź płytkę od pakietu Office i zainstaluj program. Jeżeli masz piracką wersję programu to ci niestety nie pomogę (wiesz dlaczego – wolę mieć czyste ręce 🙂 ).

Może też być tak że musisz przeinstalować Office na komputerze w pracy i nie posiadasz płyty z programem. Wtedy polecam abyś skontaktował się z technikiem u ciebie w pracy bo to on lub ona powinna być odpowiedzialna za takie rzeczy.

3. Ściągnij „Fix it” z oficjalnej strony Microsoftu

Jeżeli poprzednie metody zawiodły, i Excel dalej sprawia kłopoty, to została ci jeszcze jedna alternatywa. Ściągnij Fix it, zainstaluj i uruchom. Ten mały programik automatycznie wykryje problem który sprawia Excel i go automatycznie naprawi. Mnie osobiście kilka razy pomógł.

A jeśli to też nie pomogło…To zostało ci jedynie szukać pomocy na stronach Microsoftu. Polecam zobaczyć tę stronę jeśli Excel pokazuje błędy przy uruchamianiu. Znajdziesz tam 8 opisanych problemów i solucji które mogą wystąpić gdy włączasz Excela.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *